×
Utwórz nowy artykuł
Wpisz tutaj tytuł strony:
Obecnie mamy 294 artykuły na Polcompball Wiki Polska. Wpisz nazwę artykułu powyżej, lub utwórz jeden z artykułów wymienionych tutaj!  Polcompball Wiki Polska
  Fikcyjna ideologia
  Partia chciałaby przypomnieć, że ta Ideologia to Mistyfikacja
  Ten artykuł dotyczy fikcyjnej ideologii i nie ma podstaw w prawdziwych ruchach politycznych.

  Fordyzm (nie do pomylenia z filozofią ekonomiczną Henry'ego Forda) to fikcyjna ideologia z książki Nowy Wspaniały Świat autorstwa Aldousa Huxleya, która popiera utrzymywanie totalitarnych rządów nie przez przemoc lub maskarady lecz przez produkowanie licznej liczby narkotyków (w powieści nazywana jako Soma), rozrywki i stosunków płciowych. Popiera wyeliminowanie wszystkich rzeczy, wymagających obowiązku (rodzina, religia, praca, edukacja itd.). Ideologia jest bardzo totalitarna , progresywna , kapitalistyczna i globalistyczna .

  Fordyzm zakłada 3 zasady:

  • Wspólność - "każdy należy dla każdego" - czyli każdy mógł się oddawać przyjemnośći seksualnej
  • Identyczność - jednakowe upodobania i poglądy a wśród kasty robotniczej wygląd ze względu na klonowanie.
  • Stabilność - wynika z dwóch poprzednich zasad, również, każde zachowanie wybiegające od normy było tępione.

  Stąd Hasło Republiki; "Wspólność, Identyczność, Stabilność"

  W społeczeństwie opisanym w książce istniał także system kastowy.


  Link do Mapy Republiki Świata

  Świat w roku 632 (AF) to Republika Świata

  rządzona przez wyselekcjonowaną grupkę zarządów świata, bez wojen, chorób, starości, własności, emocji i odczuć. Świat bez strajków, postulatów, wieców, związków zawodowych, marszów z wieszakami, marszów czarnych, narodowych, pochodów i procesji. Rzeczywistość bez przemocy i emocji, bez matek, ojców, synów i córek, bez rodziny. Świat kilku alf dwa plus, które rządzą innymi kastami: minus i plus alfami, betami, gammami, deltami i epsilonami. Świat gdzie każdy jest odpowiednio dostosowany do swojej, z góry mu przypisanej, roli  i już od butli płodowej wie, co ma lubić i co ma mu sprawiać przyjemność oraz co najważniejsze – nie oczekuje żadnych zmian, żadnych obcych, innych. Więcej, jest wrogo do nich nastawiony, wręcz nie jest w stanie ich zaakceptować.

  Zarządcy Świata[edytuj | edytuj kod]

  Ich oficjalny tytuł brzmi "Jego Fordowska Mość."

  Zachęcali do Odurzania własnych obywateli dla dobra państwa

  jest 10 Zarządców Świata:

  • Mustafa Mond (Europa Zachodnia) siedziba - Londyn

  Lokacje w Powieśći[edytuj | edytuj kod]

  • Ośrodek Rozrodu i Warunkowania w Londynie Centralnym - Ogromny szary trzydziestopięciowy budynek ozdobionym hasłem „Wspólność, Identyczność, Stabilność” Gdzie tworzą się ludzie poprzez sztuczne zapłodnienie
  • Instytut Inzynierii Emocyjnej - Osiemnastopiętrowy budynek


  Obywatele[edytuj | edytuj kod]

  Obywatele powstają za Pomocą sztucznego zapłodnienia i klonowania – od wczesnego niemowlęctwa poddawani są biologicznemu oraz psychologicznemu warunkowaniu, dzięki czemu bezbłędnie mogą odgrywać swoje z góry przypisane role w teatrze życia codziennego. Cały zaś spektakl nie wymaga od jego twórców używania przemocy: władze Republiki preferują o wiele subtelniejsze techniki perswazji sprawiające, że zniewolone masy nie dostrzegają/nie chcą dostrzegać tego, co skrywa się pod fasadą niczym nieskrępowanego hedonizmu.

  Proces Bokanowskiego (Bokanowizacja)[edytuj | edytuj kod]

  Proces ten polega na mnożeniu zapłodnionych jaj, w wyniku czego zamiast jednego człowieka powstaje 96 identycznych osób, którzy będą w przyszłości wykonywać te same prace..


  Obywatele Republiki Świata

  obywatele pozbawieni indywidualizmu oraz potrzeb emocjonalnych, działają jak trybiki wielkiej maszyny społecznej, tworzą kastową społeczność, rozmnażają się przez sztuczne zapłodnienie i klonowanie, wszyscy obywatele są szczęśliwi.

  System Kastowy [edytuj | edytuj kod]

  Pozornie społeczeństwo jest sprawiedliwe, wszyscy obywatele są szczęśliwi i nie buntują się przeciwko władzy. Wszelkie wielkie namiętności i uczucia, jak miłość, nienawiść, bohaterstwo, odwaga, czy poświęcenie są w "Nowym wspaniałym świecie" wyszydzane, potępiane i wstydliwe, jako potencjalne niebezpieczeństwo dla stabilności społecznej.

  Butlacja Dzieci[edytuj | edytuj kod]

  to nic innego jak wielki, sprawny system masowej produkcji. To świat, w którym stajesz się Alfą, Betą, Gammą, Deltą lub Epsilonem nie mając na to żadnego wpływu i nie aspirując do niczego wyższego. Świat bez filozofii, literatury i sztuki.

  Oznaczanie Płci Płodów:[edytuj | edytuj kod]

  • Męska - " T " litera T
  • Żeńska - " " Kółko
  • Bezpłciowi - " ? " Znak Zapytania

  Podział:

  • Obywatele Alfa (najbardziej inteligentny) - Noszą szarą odzież, są inteligentni, dużo pracują.
  • Obywatele Beta (prymityw) - Są niżej w hierarchii niż alfy, ale nie muszą aż tyle pracować.
  • Obywatele Gamma (wół roboczy) - Noszą zieloną odzież, są mało inteligentni.
  • Obywatele Delta (czujący wstręt do nauki) - Noszą odzież khaki, są mniej inteligentni niż gamma.
  • Obywatele Epsilon (analfabeta) - Noszą czarną odzież, są analfabetami, należą do marginesu społecznego.


  Niskie Kasta są zwykle niscy bo do krwiobiegu (Surogatu Krwi) dodawano alkohol

  Rozwój Płodów[edytuj | edytuj kod]

  Embriony, ze względu na ich przeznaczenie, przydział do kasty, zawodu, a nawet miejsca zamieszkania, są poddawane stosownym warunkowaniom. Manipuluje się ich rozwojem biologicznym, np. przez limitowanie dostaw tlenu, co prowadzi do upośledzenia niektórych funkcji mózgu u osobników najniższych kast. Przyszłym chemikom podnosi się tolerancję na substancje toksyczne. Inżynierom statków kosmicznych doskonali się zmysł równowagi. Mieszkańców tropików uodparnia się na choroby tropikalne.


  W okresie dzieciństwa miejsce biologicznego warunkowania zajmuje warunkowanie społeczne, oczywiście także stosowne do kasty. Jedną z najważniejszych metod jest hipnopedia – nauka przez sen. W taki sposób dzieciom są przekazywane podstawowe zasady współżycia społecznego – moralne i higieniczne oraz świadomość klasowa. Każde dziecko po tysiąckroć w tygodniu usłyszy, jak należy się zachowywać w społecznie pożądany sposób – dbać o czystość i zdrowie, unikać przemocy oraz rozładowywać stres. A także i to, że miejsce, które zajmuje w społeczeństwie, jest dla niego najlepsze – że nie warto aspirować do wyższej kasty, bo jej przedstawiciele ciężej pracują, a ich intelektualny potencjał jest znacznie wyższy i nie sposób im dorównać. Celem i sensem warunkowania jest, by każdy członek społeczeństwa polubił to, co musi robić. Zadowolenie ze swego przeznaczenia jest podstawowym warunkiem szczęścia.

  Era Forda / Freuda[edytuj | edytuj kod]

  w utworze jest rok 2541 (632 r po fordzie) Świat został odbudowany po zniszczeniach wojny dziewięcioletniej,która wybuchła w 141 AF (2050)

  600 lat po śmierci teoretycznego prekursora nowej cywilizacji Henry`ego Forda.

  Według Powieści ,Jako pierwszy ujawnił przerażające zagrożenia spowodowane życiem rodzinnym

  pełen był Marnośći, Zboczeń, Szaleństwa i Samobójstw


  Po wojnie dziewięciodniowej władze nad światem mają nie rządy i politycy, ale zarządcy świata, czyli około 10 osób na całym globie nazywanych „ich fordowskimi wysokościami” , Henry Ford zastępuje temu społeczeństwu boga,


  Zwalczana była Przeszłość (np: Zamykanie muzeów, Wysadzanie zabytków itp:)

  Ksiązki przed 150 AF (2059) musiały zostać wycofane


  Jest 27 września 1908 r. Bramy fabryki Piquette Plant w Detroit opuścił pierwszy egzemplarz Forda T. Jednak to dopiero w roku następnym produkcja tego modelu auta, najpopularniejszego w historii świata, stanie się w pełni zautomatyzowana, a pojazd wyprodukowany w zakładach Henry’ego Forda stanie się produktem masowym. I to właśnie dlatego pierwszy dzień stycznia 1909 r. stanie się pierwszym dniem nowej ery. Ery Forda.

  Książka jest przede wszystkim krytyką Henry Forda i między innymi jego koncepcji masowej produkcji, miasteczek dla robotników (Fordlandia założona 5 lat przed publikacją Nowego wspaniałego świata)


  Hipnopedia[edytuj | edytuj kod]

  nauka przez sen. W taki sposób dzieciom są przekazywane podstawowe zasady współżycia społecznego – moralne i higieniczne oraz świadomość klasowa. Każde dziecko po tysiąckroć w tygodniu usłyszy, jak należy się zachowywać w społecznie pożądany sposób – dbać o czystość i zdrowie, unikać przemocy oraz rozładowywać stres. A także i to, że miejsce, które zajmuje w społeczeństwie, jest dla niego najlepsze – że nie warto aspirować do wyższej kasty, bo jej przedstawiciele ciężej pracują, a ich intelektualny potencjał jest znacznie wyższy i nie sposób im dorównać. Celem i sensem warunkowania jest, by każdy członek społeczeństwa polubił to, co musi robić. Zadowolenie ze swego przeznaczenia jest podstawowym warunkiem szczęścia.

  Soma [edytuj | edytuj kod]

  Wszyscy obywatele są szczęśliwi dzięki specjalnemu narkotykowi Soma , którego przyjmowanie jest obowiązkowe.

  Wywołuje stan Euforyczny, Narkotyczny , i Wizjogenny , był również Pomocą w zasypianiu, Lek wprowadzał w stan większej podatnośći na sugestie (Obywatele byli bardziej posłuszni) przez co Skuteczna była Propaganda ,której obywatele byli nieustannie poddawani.

  była zażywana w chwili nawet najmniejszego spadku nastroju.


  Powstał w 178 r Ery Forda (2087) wtedy subsydiowano ok.2000 Farmakologów i Biochemików , a w 184 r Ery Forda (2093) Ruszyła Produkcja Rynkowa .

  Była Codziennie Używana Ponieważ Oferowała tzw: "Urlop od Rzeczywistości"

  Inne Używki:[edytuj | edytuj kod]

  • Guma do żucia nasycona hormonami płciowymi

  Symbolika[edytuj | edytuj kod]

  Litera "T" oznacza T Forda, producenta samochodów Religie Fordyzmu (Górna Część krzyża obcięta tak aby wygładał jak Rzymski Krzyż )

  Flaga Fordyzmu
  Nazwa koloru HEX RGB
  Jasnoniebieski #9DE4FE 157, 228, 254
  Ciemnoniebieski #0089C3 0, 137, 195
  Biały #FFFFFF 255, 255, 255

  Sposób rysowania[edytuj | edytuj kod]

  • Narysuj na piłce paski przeciete na pół Pomalowane na ciemnoniebiesko i jasnoniebiesko
  • Oczy na biało
  • Gotowe
  • Zarzyj Somę

  Osobowość[edytuj | edytuj kod]

  Lubi:[edytuj | edytuj kod]

  • Seks
  • Narkotyki (Some)
  • Aborcje
  • Pornografie
  • Tworzenie Nowych Gatunków Człowieka
  • Eutanazje

  Nielubi:[edytuj | edytuj kod]

  • Tradycji
  • Monogamii
  • Rodziny
  • Religii

  Symbolika[edytuj | edytuj kod]

  TBA

  Relacje[edytuj | edytuj kod]

  Pozytywne[edytuj | edytuj kod]

  • TBA

  Neutralne[edytuj | edytuj kod]

  • TBA

  Negatywne[edytuj | edytuj kod]

  • TBA

  Galeria[edytuj | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  Wikipedia[edytuj | edytuj kod]

  Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.
  Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.